Ninja Awatar Przewodnik - Poradnik

Przewodnik – poradnik


Ninja podąża drogą wojownika i ciągle się uczy.
Ty też możesz! A Ninja Ci w tym pomoże.


Jeśli masz ochotę, możesz dowiedzieć się parę ciekawych rzeczy, które mogą pomóc Ci podejmować świadome decyzje co do kierunku tworzenia i rozwoju Twojej strony czy kampanii reklamowej.

Domeny

Domena: To najważniejszy element adresu internetowego, składa się z dwóch części: nazwy głównej oraz końcówki – rozszerzenia rozdzielonych kropką np. projektninja.pl. Ten zestaw będzie kierował na Twoją główną stronę. Wszystkie podstrony będą się też od niego zaczynały (projektninja.pl/przewodnik). W obrębie domeny, w zależności od dostawcy usług i wykupionego pakietu, można stworzyć też daną ilość poddomen, (subdomen,) które będą się kończyć naszą nazwą domeny, jak blog.projektninja.pl. Można też w ramach hostingu założyć X kont mailowych w swojej domenie, na przykład kontakt@projektninja.pl.

Nazwa Domeny: Kluczowa sprawa, rezerwuje się ją u dostawców hostingu. Ważne by nazwa Twojej domeny była możliwie jak najkrótsza, łatwa do zapamiętania, dobrze związana z nazwą Twojej firmy czy projektu, bądź branży czy tematyki strony. Nazwy domen nie obsługują znaków specjalnych (jak np. polskie znaki diakrytyczne) ani spacji. Warto więc pomyśleć o unikaniu słów, które je zawierają i nakierować się na możliwe jedną frazę. Można oczywiście użyć liter bez polskich znaków a spacje zastąpić myślnikami, lub połaczyć wszystkie słowa w jeden ciąg, choć może to źle wyglądać i być ciężkie np. do podyktowania przez telefon. (zazolc-gesla-jazn.pl).

Rezerwacja Domeny: Nazwy domen zarezerwowane są za na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”, dlatego poza relatywnie tanimi wolnymi domenami (ceny w zależności od rozszerzenia), istnieje cały rynek wtórny atrakcyjnych domen, w związku czym ciężko jest natrafić na wolne, naprawdę krótkie, proste, ciekawe domeny, bo są one zwykle już zarezerwowane przez ludzi, którzy ich używają bądź wykupili z zamiarem odsprzedania za dowolną, często niebagatelną kwotę.

Nazwa przedsięwzięcia: Jeśli dopiero zaczynasz myśleć o rozpoczęciu swojej działalności czy projektu, w którym internet może być ważnym kanałem komunikacji, to Ninja radzi wybór nazwy pod kątem wolnej domeny.

Rozszerzenia: Końcówki dzielą się na funkcyjne i lokalne, od nich najbardziej uzależniona jest cena rezerwacji wolnej domeny, generalnie im węziej tym taniej, bo mniejsza konkurencja. Przykładowo domena .eu będzie droższa niż domena .pl, a domena z podwójnym rozszerzeniem jak .waw.pl będzie znacznie tańsza.

Zabawa domenami: Często niektóre rozszerzenia nie są używane zgodnie z ich głównym przeznaczeniem, mogą np. tworzyć z nazwą domeny epitet bądź równoważnik zdania w danym języku. Dla stron anglojęzycznych pole do popisu daje tu lokalne rozszerzenie włoskie .it z którym można tworzyć domeny typu: test.it, lookat.it itp. Dla języka polskiego atrakcyjna może być z kolei domena afrykańskiego Królestwa Tonga .to (zobacz.to, taniokup.to) itd. Za to regionalna domena Brytyjskiego Terytorium Indyjskiego .io jest często wykorzystywana przy grach online, start-upach i otwartym oprogramowaniu, (przykładem jest np. strona ulubionego edytora kodu Ninjy atom.io, która to jest oprogramowaniem open source) w w związku z czym jest już zwykle traktowana jak domena funkcyjna.
Albo najpopularniejsza na świecie domena .com z założenia będąca domeną dla stron komercyjnych, w praktyce traktowana jest po prostu jako najpopularniejsza i najbardziej ogólna co za tym idzie często projekty niekomercyjne rezerwują tę domenę. Tak więc Domeny miały wskazywać funkcje albo region, ale w praktyce nie jest to w żaden sposób regulowane i jeśli chcesz możesz sobie zarezerwować domenę nawet japońską dla sklepu w Rybniku BA!, a dlaczego by nie!

Domenowe wpadki: Wybierając nazwę domeny dobrze powiedzieć ją na głos i posłuchać jak brzmi w wymowie. Poza domenami które ciężko podyktować są możliwe wpadki gdy coś brzmi nie tak jak powinno np. sławna wpadka spopularyzowana przez show telewizyjne, gdzie domena „Jennas-Side.com,” (w tłumaczeniu Strona-Jenny.com) brzmi zupełnie jak „Genocide.com” (Ludobójstwo.com). Tworząc domeny gdzie łączymy więcej słów w jeden ciąg usuwając spacje, należy się upewnić że inaczej wstawione spacje w takim zlepku nie stworzą zupełnie innego przekazu. Internet jest pełen zabawnych przykładów takich wpadek jak np. Itscrap.com (it scrap – skrawek IT, its crap – to jest gówno), whorepresents.com (who represents – kto reprezentuje, whore presents – dziwka prezentuje), penisland.com (pen island – wyspa długopisu, penis land – kraina penisów). Jak komuś mało i chce się jeszcze pośmiać, to kieruje do odpowiedniej kolekcji takich przykładów do znudzonej pandy.

Cena domeny: Jak już wyżej napisaliśmy ceny już zarezerwowanych domen na rynku wtórnym zależy od jej posiadacza. Wolne domeny zaś mają ceny uzależnione głównie od rozszerzenia. Różni dostawcy hostingu mogą też nakładać różne marże za pośrednictwo w rezerwacji i przedłużaniu danych domen. Domeny rezerwuje się i opłaca w rocznych okresach i każda domena ma tak naprawdę dwie ceny: na początku mniejszą za rejestracje na pierwszy rok, a później niestety znacząco większą za przedłużenie na każdy kolejny rok.

Ninja radzi: Ninja radzi bardzo dobrze zastanowić się nad wyborem swojej domeny, rozważyć nazwanie swojej firmy czy projektu pod kontem fajnych, wolnych domen. Poszukać możliwie krótkiej, dobrze brzmiącej, nietuzinkowej nazwy, możliwie bez polskich znaków, która raz zobaczona czy usłyszana zapadnie odbiorcy w pamięć. Ninja zachęca również do kreatywnego zagrania rozszerzeniem jeśli jest taka możliwość.

W Polsce najpopularniejszymi domenami są wymieniona już wcześniej .com i .pl. Projekt Ninja (Polak z krwi i kości!) jest prawdziwym patriotą i dla polskich spraw bardzo poleca domenę .pl której rejestracja u samego źródła w polskim Krajowym Rejestrze Domen kosztuje rejestratorów 9,90 zł/rok, a jej przedłużenie 40,00 zł/rok, a u dostawcy hostingu WEBD.pl którego polecamy i sami używamy z wielu powodów, jest to: 14,90zł/rok za rejestracje i 86,10 zł/rok za odnowienie.

Robota wre | Projekt Ninja
Mało tu trochę tego…
Już wkrótce pojawią się tu nowe, interesujące artykuły, z praktyczną wiedzą jak sprawnie budować swoją obecność w cyberprzestrzeni.
Mamy już w głowach pełno pomysłów, jeśli masz jakiś Ciekawy temat, napisz do nas i się podziel!